Stereotipai apie IT ir technologijas: kaip juos laužo Turing School

Lygiai prieš metus Turing School komanda pradėjo vykdyti Europos solidarumo korpuso projektą „Kompiuterių mokslas visiems“. Jo metu buvo siekta panaikinti vyraujančias stigmas apie informacines technologijas ir jų galimybes, o jaunus žmones skatinti sąmoningai pradėti domėtis ir gilinti kompiuterinio raštingumo žinias. Projekto tikslas — parodyti visuomenei, jog kompiuterių mokslas gali būti visiems lengvai prieinamas, išmokstamas bei pritaikomas.  


Vienas pagrindinių stereotipų — programavimo gali mokytis tik jauni, puikiai besimokantys ir užsimotyvavę vyriškosios lyties atstovai. Tai paneigėme  2019 vasarą, kuomet Vilniaus mieste vykdėmė kelių dienų alternatyvios realybės žaidimą.  Jis susidėjo iš penkių skirtingų etapų, kuriems įveikti reikėjo tik kūrybiškumo ir loginio mąstymo. Dalyvauti galėjo visi, pastebėję užuominas ir įveikę visus mūsų komandos sugalvotus galvosūkius. Pirmoji užduotis, pateikta skirtingose Vilniaus vietų reklaminiuose skydeliuose, vedė į internetinį puslapį www.19890823.lt, skirtą Baltijos kelio trisdešimtmečiui paminėti. Įvedus teisingą atsakymą, reikėjo išsiaiškinti telefono numerį, prisimenant senojo mygtukinio telefono veikimo principą. Paskambinus gautu numeriu, dalyviai sužinojo vietos koordinates, kurios vedė į gyvūnų prieglaudos namus „Kačių namai“ (Všį Naminukai). Atvykus ten ir išsprendus užduotį, galutinis atsakymas nurodė tikslų tuometinį mokyklos „Turing School“ adresą, dieną ir valandą. Rugpjūčio 29 d. atvykę dalyviai buvo suskirstyti į finalines komandas ir kartu turėjo išspręsti paskutinę užduotį. Greičiausiai atsakymą išsiaiškinusi komanda buvo apdovanota Turing marškinėliais, o moksleiviui, surinkusiam daugiausiai taškų viso žaidimo metu, atiteko stipendija į bet kurį pasirinktą „Turing School“ programavimo būrelį. Šio žaidimo siekis buvo parodyti, jog nepaisant amžiaus, lyties, išsilavinimo išspręsti logines ir su kompiuterių mokslu susijusias užduotis yra įmanoma. Pirmąją užduotį įveikė net 1261 žmogus, o paskutiniame etape susirinko 34 ištvermingiausi žmonės.

Paskutinė kelių dienų žaidimo dienos užduotis


Projekto vystymas ir stereotipų laužymas tik žaidimu nesibaigė. Vėliau kvietėme moksleivius patiems kalbėtis ir diskutuoti apie kompiuterių mokslą ir jame vyraujančias stigmas.. 10 Lietuvos miestų, 20 skirtingų mokyklų, 597 išskirtiniai moksleiviai — įdomūs pokalbiai apie tai, kaip (ne)turi atrodyti programuotojas bei kaip turi būti vertinama asmenybė, ieškanti karjeros kelio technologinėje / inžinerinėje srityse. Per interaktyvią pusę moksleiviams pateikėme, jog žmogaus išvaizda neturi būti diskriminuojama — nesvarbu, kokia tavo lytis ar plaukų spalva. Esmė yra turimi įgūdžiai ir išsilavinimas. Tas pats yra ir su turima profesija — asmenybės dalis ir specialybiniai įgūdžiai ne visada koreliuojasi, pavyzdžiui, vyraujanti nuomonė, jog programuotojai neturi socialinio gyvenimo, nėra teisinga, nes tai priklauso nuo žmogaus tipo.

Nuotrauka iš archyvo


Diskusijos apie stereotipus persikėlė ir į socialines medijas — švietėme visuomenę apie įvairius įsišaknijusius mitus ir stereotipus. Sėkėjai sužinojo, jog dirbtinis intelektas tikrai neatims visų darbo vietų iš žmonių, o merginos, dirbančios tech srityje, gali būti (ir yra) šiuolaikiškos, modernios, mėgstančios meną ar užsiimančios boksu. Pastarąją mintį puikiai atskleidė ir mūsų vieno interviu pašnekovė Lina Survila, sugebėjusi suderinti mados ir IT industrijų veiklas. Pokalbio metu ji teigė, kad turimos žinios padeda ir studijuojant, ir kasdienybėje. Vaikytis stereotipų ir primestų stigmų nereiktų — svarbiausia žinoti, kad jei kažko nori, tai niekas negali pasakyti kitaip: viskas yra įmanoma. Tai puikiai atsispindi ir mūsų vykdomo projekto pagrindinę idėją, jog kompiuterių mokslas yra skirtas visiems.